Poradna

Ztratil se Vám váš čtyřnohý přítel? Informujte se v útulku pro psy, zda jej nepřivezl náhodný nálezce, Městská policie nebo odchytová služba. Nalezenci, o které se nepřihlásí majitel, jsou nabízeni k adopci. Pokud budete chtít adoptovat pejska, zkušení pracovníci útulku Vám mohou poradit s výchovou, výcvikem pejska, s péčí o něj, popřípadě úpravou srsti nebo podáváním léků.

Adopci pejska je nutno dobře zvážit, aby se ho po čase noví majitelé nemuseli opět zbavovat, protože to znamená pro psa další velké trauma, stres a zklamání.

Pokud budete chtít adoptovat pejska z útulku, ošetřovatel s Vámi prokonzultuje Vaši představu o vzhledu, velikosti, věku pejska, zda bude ubytován na zahradě nebo bude bydlet s Vámi v bytě, má-li to být pes hlídací nebo vyloženě společenský, rodinný. Dále jsou důležité např. informace zda jsou v rodině děti.

Ošetřovatel Vám nabídne konkrétní pejsky vyhovující Vašim požadavkům. Může se stát, že v útulku momentálně není vhodný typ psa a proto odejdete s nepořízenou. Pokud si po důkladné prohlídce obyvatel útulku vyberete z nabízených pejsků toho pravého pro Vás, absolvujete první společnou procházku, aby se zajistila oboustranná spokojenost. Poslední fází je pohovor. Tím se ověřuje řada dalších okolností kolem budoucího domova a péče o adoptovaného pejska. Výsledky tohoto pohovoru se zapisují a ukládají. Na ukázku několik pevných pravidel:

  • pejska si může osvojit pouze osoba starší 21 let
  • adoptovat psa může jen občan s trvalým pobytem v ČR
  • vydání se řídí potřebami konkrétního psa
  • hladkosrstý pejsek a pejsek bytový, nemůže být vydán k celoročnímu pobytu venku
  • psi s problémovým chováním nebo plemena, u kterých se dají problémy předpokládat, mohou být vydáni jen na základě schválení odborníků příslušného útulku
  • ke střežení objektu může být vydán jen takový pes,u kterého je zřejmé, že takto žil a nebude trpět nepřítomností člověka. Vydání předchází návštěva objektu a posouzení podmínek,v níž bude pes žít.
  • psa si z útulku musí vyzvednout budoucí majitel. V útulku nelze pořizovat pejska např. jako dárek pro babičku.
  • pokud je v rodině jiný pes, musí ho zájemce přivést, aby se zjistilo, zda se budou s adoptovaným psem snášet.

Každý z pejsků, který se ocitl v útulku, už jednou o své zázemí a domov přišel a tak má právo, aby to už nemusel nikdy zažít znovu. A proto je nutné si adopci pejska důkladně rozmyslet a na příchod nového člena rodiny se řádně připravit. Dříve než si pořídíte nejen pejska,ale i jakékoliv jiné zvíře je nutné si uvědomit, že se jedná o závažné rozhodnutí, že si nepořizujete věc nebo hračku, ale živou bytost ke společnému soužití, které přináší mnoho radosti, ale znamená také mnohé povinnosti. Při rozhodování zvažujte možnosti finanční, časové, prostorové a mnohé další. Také je dobré zamyslet se nad možností poskytnout šanci opuštěnému zvířeti z útulku, který Vám za nový domov bude vděčný. Nejen nový pejsek nebo pejsek z útulku, ale každý by měl být opatřen adresou nebo telefonním číslem svého majitele. Při ztrátě nebo zatoulání zvířete to velmi usnadňuje navrácení zvířete majiteli, což je zajisté jeden z nejšťastnějších okamžiků na obou stranách.

Rady při příchodu nového pejska do rodiny:

Příchod štěněte nebo pejska z útulku udělá pořádný rozruch v poklidném životě všech příslušníků rodiny. Hlavně rodině, která řeší tento problém poprvé, nastanou starosti jak a kde psa ubytovat, jak a čím ho živit, kdo a kam s ním bude chodit na procházky a spousta a spousta dalších. Nastane velké schánění odborné literatury a zkušeností od všech známých pejskařů. Jenže pak zjistíte, že literatura je od každého autora odlišná a zkušenosti že má každý jiné. Nastane otázka jak dál? První problém je s ubytování psa. To musíme vyřešit ještě před příchodem nového člena rodiny. Kde je to jen trochu možné, je nutné dát přednost umístění venku v boudě. Samozřejmě záleží na rase psa. Těžko bychom umístili například peruánského naháče ven do boudy. Bouda musí být čistá, suchá a musí svojí velikostí odpovídat danému plemenu. V žádném případě psa k boudě nepřivazujeme. Je nutné každý den pejskovi poskytnout dostatečné množství pohybu a nesmíme zapomínat ani na lidskou společnost, která je důležitá pro další psychický vývoj pejska. Dostatek pohybu je nezbytný pro zdravý vývin svalstva, srdce, plic, zpevňuje páteř a pes získává správné zaúhlení končetin. Při pohybu musíme dbát na to, abychom psa nepřepínali. To může způsobit opačný efekt. Pokud není pes ubytován venku, připravíme mu v bytě příhodné místo. Na to mu dáme podložku s vyměnitelným potahem, kvůli hygieně. Psí místečko by nemělo být v průvanové zóně, ani u přímého tepla. Také musíme pamatovat na izolování od studené podlahy, jinak pejsek začne trpět nemocemi z podchlazení, bude mít nemocné ledviny a jiné zdravotní potíže. Důsledně bychom měli trvat na tom, aby pes trávil chvíle odpočinku na tomto místě, což se mnohdy lehko řekne,ale hůř udělá. Ideální je, aby si místo k odpočinku vybralo zvíře samo. Vždyť a i my máme některé části bytu raději než jiné. I když jsou tací psí specialisté, kteří si za místo svého odpočinku volí vskutku velmi netradiční místa-např. vanu.

Dále je na řadě krmení. Tomu musíme věnovat zvýšenou pozornost zejména u štěňat. Strava má být pestrá, má obsahovat všechny potřebné látky pro zdravý vývoj, to je i dostatek vitamínů a minerálních látek. Dnes je na trhu dostatek různých krmiv pro různé věkové kategorie, ba i druhy pejsků, až nám jde někdy hlava kolem. Proto pokud si nebudete vědět rady s výběrem jídla pro svého miláčka, nebojte se zeptat obsluhy, která Vám jistě ráda poradí k Vaší spokojenosti. V žádném případě by psí strava neměla být stejná jako náš jídelníček. Pes je masožravec a proto by v případě negranulované stravy mělo být základem vařené maso. To doplníme střídavě rýží, těstovinami, ovesnými vločkami, kroupami a pokud možno i zeleninou. I když je jasné, že pes vegetariánem nikdy nebude. Ale co kdyby. Náš německý ovčák miluje syrové papriky. Na přilepšenou, zvláště u štěňat dáváme do krmení syrové vejce, tvaroh. Neměli bychom krmit brambory, drůbeží a králičí kosti. Mléko má význam do věku 3 měsíců, pak ztrácí opodstatnění. U některých psů může dokonce způsobovat zažívací potíže. Stravu solíme jen mírně, důležitější jsou minerální přísady, které přidáváme podle návodu výrobce. Krmení má být vždy na čisté misce. Nám by se také nechtělo jíst z talíře po včerejším obědě nebo večeři. Štěňata krmíme 3x až 6x denně, s přibývajícím věkem zvyšujeme dávky krmení a od 1 roku zvířete přejdeme na krmení 1x denně. K čisté vodě musí mít pes přístup nepřetržitě. Pokud jíme my, pes by měl být na svém místě. Tím předejdeme nekontrolovanému krmení a tím tloustnutí a žebrání u stolu. Zde ale opět platí, že se snáze káže než dělá. Po krmení bychom měli jít psa vyvenčit, štěňata venčíme např. každé 2 hodiny, aby si zvykla dodržovat čistotu v bytě. Tato námaha se nám vyplatí. Nemusíme pak běhat po bytě s hadrem a kbelíkem a také se nemusíme na štěně pro nečistoty zlobit.

Při každé příležitosti, když pejsek udělá něco dobře,např. potřebu na svém místě, přijde na zavolání apod., ho musíme velmi chválit, popřípadě odměnit pamlskem. To je opět velmi důležité hlavně u štěňat, protože jim tak fixujeme správné chování. Pejsek to rychle pochopí a sám začne rozlišovat mezi správným a nesprávných chováním.

Pokud adoptujeme pejska z útulku, věnujeme mu v prvních dnech mimořádnou pozornost abychom poznali jeho povahu a také aby k nám přilnul. Nesmíme zapomínat, že adoptovaný pejsek prožil určité psychické trauma, některý menší jiný velké, a z toho se musí zotavit. Musí získat opět důvěru k lidem a obzvlášť ke své nové rodině. Proto mějme trpělivost a neházejme hned flintu do žita. Také bychom se denně měli starat o jeho tělesnou hygienu. My také přeci nechodíme do práce nebo do školy neučesaní a v županu. Zvláště u dlouhosrstých plemen je nutné každodenní pročesání, také zkontrolujeme parazity(různé blešky,vešky apod.). Dnes už je na trhu velké množství různých prostředků proti vnějším i vnitřním parazitům. Při větší invazi těchto nežádoucích hostů požádáme o pomoc veterináře. Pozornost věnujeme také boudě nebo pelíšku. Není moc platné odblešit psa a v boudě mu nechat další číhající armádu nezvaných návštěvníků.

Častým dotazem nových majitelů je koupání pejska. Štěňata koupeme jen ve vyjímečných případech a nutné je důkladné vysušení, aby nedošlo k prochladnutí. Vzpomeňte si jak je i pro Vás nepříjemná rýma. Při koupání musíme dbát na to, abychom pejskovi vodu neznechutili, ale aby měl z koupání a z vody radost. Některá plemena jsou od přírody milovníci vody, např. novofoundlandský pes a mnozí další. Jiný je zapřisáhlý antivodník a štítivě obchází i louže na chodníku a pokud si někde namočí tlapku, má pocit,že bídně zhyne utopením. Při koupání musíme dbát na to, aby se voda nedostala pejskovi do uší,protože pak hrozí zánět zvukovodů, který dokáže pejska řádně potrápit.

Jakmile zpozorujeme neobvyklé změny v chování psa, je malátný,smutný apod. vyhledáme veterináře. Někdy se nám tak podaří předejít vážnějšímu onemocnění.

Přejeme Vám velmi mnoho příjemných chvil a zážitků s Vaším čtyřnohým přítelem a pokud se rozhodnete, že se Vaším životním souputníkem stane pejsek z útulku, děkujeme Vám nejen za sebe, ale hlavně za toho, kterému dáte nový domov, novou naději a šanci. Zaslouží si ji.

Pomoc týraným zvířatům

Dalším tématem naší poradny je pomoc týraným zvířatům. Často se setkáváme se snahou lidí o pomoc týraným zvířatům, ale jsou bezradní, jak v takové situaci jednat nebo jak se chovat v případě setkání s člověkem, který zvíře týrá. Proto bychom chtěli poradit i v těchto situacích a uvádíme zde několik postupů:

  • v první řadě zhodnoťte zjištěnou situaci. Každá situace je jedinečná, takže bohužel nelze poskytnout jednoznačnou radu. Někdy je zapotřebí přivolat veterináře, jindy pomůže oznámení úřadům, jindy postačí domluva.
  • pokud se setkáte s touto situací tváří v tvář, může se Vám stát, že se ocitnete v šoku. Některé případy týrání jsou opravdu příšerné. I přesto se pokuste o dvě věci-snažte se s člověkem, který zvíře týrá, promluvit pokud možno neutrálně, i když věřím, že je velmi těžké. Vysvětlete mu, že se zvířetem špatně zachází a to jeho jednáním trpí; mnoho lidí si totiž ani neuvědomuje své špatné chování ke zvířatům a výtky tento stav nezlepší, spíš naopak. Soustřeďte se více na pomoc než na negativní emoce. Pokuste se zabezpečit co nejrychleji zvířeti nejpotřebnější péči, někdy mu tím můžete zachránit život.
  • pokud přijdete se zvířetem do fyzického kontaktu, pamatujete také na svoji bezpečnost. Neprospějete sobě ani zvířeti pokud se necháte např. pokousat. Většinou je agresivní reakce zvířete právě jedinou obranou proti týrání a ono neví, že Vy jste jiní a chcete mu pomoci. Někdy může mít zvíře vnitřní zranění, takže není vhodné s ním hýbat. Pokud se Vám zdá situace vážná, zavolejte veterináře.
  • nahlásit týrání zvířete je možné na:
    • orgány veřejné správy
    • obecní(obvodní, městské)úřady
    • Policie ČR, Městská policie

Orgány veřejné správy - tam můžete požádat o provedení šetření, nejlépe ve spolupráci s obcí nebo o to, aby podle svého posudku podal návrh příslušnému úřadu na odebrání zvířete podle § 28a zákona č.246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. Návrh na odebrání zvířete pro týrání může podat pouze orgán veterinární správy. Pracovníci dozoru veterinární správy mají ale oprávnění vstoupit do chovných prostor jen v případě, že zde chovatel chová zvíře za účelem trvalého zdroje finančních příjmů. Vstup je tedy možný např. do kravína, ale ne do bytu či na pozemek, kde jsou chováni např. psi. Různými právními "kličkami" může být dosaženo toho, že vstup veterináři umožní policie. Bohužel zde chybí jednoznačné zmocnění pro případy, že je zvíře ponecháno zcela bez péče v uzavřených soukromých prostorách. Toto není jediná nedokonalost v tomto zákoně jako i v mnohých jiných. Veterinární orgány mohou samy, na základě svého zjištění, oznámit podezření na spáchání trestného činu nebo přestupku. Pokud chcete oznámení podat vy sami, udělejte to na Policii ČR. Pokud by se jednalo o přestupek, je možné učinit oznámení i na obecním úřadě v místě, kde se zvíře nachází. Nemusíte pracně zjišťovat, zde se jedná pouze o přestupek nebo o trestný čin - příslušné orgány mají povinnost tuto kvalifikaci provést sami.

Obecní úřady - podle zákona na ochranu zvířat proti týrání projednávají tyto záležitosti na úseku ochrany zvířat a ukládají pokuty chovatelům. S orgány veterinární správy provádí společně místní šetření a na jejich návrh nařizují odebrání týraného zvířete. Problémem bývá nalezení náhradního pečovatele, protože náš právní řád považuje živé zvíře za věc a majetek a to brání tomu, aby nový pečovatel získal zvíře do svého vlastnictví. To lze pouze v případě, že by mu jej majitel dobrovolně daroval. Ani pokuta nemusí být vždy tím pravým prostředkem na ochranu zvířete, proto takoví majitelé pak mají ještě méně prostředků na obživu zvířat. Je proto nutné vždy pečlivě zvážit daný postup u každého konkrétního případu.

Policie ČR - i zde lze oznámit podezření na přestupek týrání zvířete nebo na spáchání trestného činu týrání zvířete podle § 203 trestního zákona

Způsob oznámení a dozor úředního postupu: oznámení týrání zvířete můžete provést jakýmkoliv způsobem - osobně, telefonicky, faxem, e-mailem, poštou. Snažte se řešení případu sledovat - za tím účelem je vhodné písemné podání a to i dodatečně po jiném způsobu oznámení. Toto podání si nechte potvrdit v podatelně nebo jej zašlete doporučeně. V případě podání oznámení na podezření spáchání přestupku nebo trestného činu, písemně požádejte o to, abyste byli do 30 dnů informováni o výsledku.

Důležitá telefonní čísla:

  • Policie ČR: 158
  • Státní veterinární správa ČR: 221 811 111 - oddělení ochrany zvířat
  • Ústřední komise pro ochranu zvířat - samostatný odbor Ministerstva zemědělství ČR: 221 812 326 - zde je možné také požádat o radu právníka.

Zde uvádíme předlohu oznámení:

OZNÁMENÍ PODEZŘENÍ Z PŘESTUPKU

Obecnímu( Obvodnímu, Městskému) úřadu v ....................


Okresní ( Městské) veterinární správě v .........................

Oznámení podezření z přestupku týrání zvířete

podle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání

Oznamuji, že v (adresa).................. se nachází (druh zvířete)............., který vykazuje známky týrání: (vyjmenovat, popsat, jak to bylo zjištěno; uvést případné svědky, velmi vhodná je např. fotodokumentace).

Vzhledem k výše uvedenému připojuji k našemu podání podnět, aby veterinární správa v .............. po prověření případu zvážila možnost poslání návrhu na odebrání týraného zvířete podle § 28a zákona č. 246/1992 Sb.
(Pokud máte konkrétní návrh, kdo by se zvířete ujal,jistě jej uveďte).

Pokud bude potřeba, nabízím uvést ústní informace, spojení tel:......................

Žádám o vyrozumění o výsledku správního řízení ve stanovené lhůtě, děkuji.

Datum, podpis, adresa (čitelně!!!)


Autonehoda

Naprosto souhlasím s tím, že Váš pes je ztělesněná moudrost, je inteligentní, přímo na pokraji geniality a poslouchá na slovo. Než vstoupí do silnice, je samozřejmostí, že se rozhlédne na obě strany a pokud možno přechází pouze na přechodu a na zeleného panáčka. Jenže člověk míní a příroda záhy mění. Odněkud jako na potvoru přinese jako pírko lehký vánek vůni hárající fenky nebo jinou, psímu nosu libou vůni. A všechna předsevzetí vašeho psího vzorňáka jsou, no řekněme v prachu. A právě když se váš miláček rozhodnul uposlechnout volání svých pudů a instinktů, přiřítí se auto. Příšerná chvíle při níž se Vám doslova zastaví srdce a pejsek leží na silnici. Co teď? Proto zde uvádíme několik rad v těchto případech, abychom nezpůsobili více škody než užitku. Především nesmíme propadnout panice, i když se to lehko říká a ve skutečnosti je to velmi těžké. Musíme si uvědomit i to, že pes je pravděpodobně v šoku a trpí bolestí a proto může být agresivní i vůči svému majiteli. Proto bývá vhodné nasadit mu náhubek, samozřejmě pokud to jde. Dále musíme vzít v úvahu, že i velmi těžce zraněný pes se v šoku může zvednout a z místa nehody utéct. Takovým způsobem funguje i člověk. Pejska se tedy musíme snažit uklidnit a zabránit mu v útěku. Pokud pejsek zůstane ležet, je pravděpodobné, že bude postižena páteř, pánev nebo jiná důležitá část těla. Pokud není na místě veterinář, musíme mu poskytnout první pomoc v rámci našich možností. Je možné požádat někoho v blízkosti a společně opatrně přenést nebo přesunout pejska na předem připravenou podložku, pokrývku. Jeden člověk by měl držet psovi hlavu, druhý podpírat hrudník a břicho a třetí pánev. Pak můžeme buď vyčkat příjezdu veterináře nebo zraněného psa odvézt sami. Pokud přenášíme psa už na pokrývce, dvě osoby napínají pokrývku a třetí podpírá psovi hlavu a břicho.

Pokud pes po nehodě vyhlíží zcela zdráv, důkladně ho doma prohlédneme a sledujeme ho ještě několik dní. Může mít vnitřní zranění, která nejsou patrná. Pokud máme pochybnost, vyhledáme veterináře. Podle mého názoru bychom to měli udělat v každém případě, i kdyby pejsek po nehodě vypadal jako ztělesněné zdraví a spokojenost. Vy byste po srážce s autem pravděpodobně také křepce nevykročili rovnou k domovu, ale v první řadě k lékaři.

Toto jsou pouze informativní rady, každý případ je jiný. Vám i Vašemu čtyřnohému příteli přejeme, aby jste tyto rady nemuseli nikdy použít.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky